eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.
Stypendia i zasiłki szkolne
Na podstawie art.9 ust.8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ustala się zweryfikowane kryteria dochodowe, kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej:
- miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekraczać kwoty 823,00 zł (od 01.01.2025 r.)
Termin składania wniosków o stypendium szkolne do 15 września danego roku.
Informacje dotyczące stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego
Ustawa o systemie oświaty Rozdział 8a Pomoc materialna dla uczniów oraz Uchwałą Nr XXXI/377/17 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 31 maja 2017 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XLIII/553/10 Rady Miejskiej w Goleniowie z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Goleniów (Dz. Urz. Woj. Zach. z 2017 r. poz. 3020)
Zasiłek szkolny - może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
Zdarzeniami losowymi uzasadniającymi przyznanie zasiłku są w szczególności:
- śmierć członka rodziny,
- nieszczęśliwy wypadek powodujący trwały uszczerbek na zdrowiu członków rodziny ucznia,
- pożar lub zalanie mieszkania,
- nagła choroba w rodzinie ucznia,
- kradzież z włamaniem w mieszkaniu ucznia,
- inna nagła lub nieprzewidywalna okoliczność utrudniająca prawidłowe funkcjonowanie rodziny, pogarszająca sytuację materialną rodziny i utrudniająca naukę ucznia.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym dla uczniów
(stypendium szkolne)
Pomoc materialna przysługuje:
- Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych (...) - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
- Uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych,
- uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych,
- Uczniowi, który został umieszczony w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej art. 7 ust. 2 ustawy z dn. 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Stypendium szkolne można przeznaczyć wyłącznie na:
- całkowite lub częściowe pokrycie kosztów, udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą (w szczególności kosztów nauki języków obcych, zajęć sportowych, tanecznych, recytatorskich, wycieczek szkolnych, wyjść do kin i teatrów organizowanych przez szkołę),
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników,
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, tj. kosztów zakwaterowania, przejazdu i tym podobnych).
Do wniosku należy dołączyć odpowiednio: (stypendium szkolne, zasiłek szkolny)
- Zaświadczenie o wysokości dochodu netto uzyskanego ze stosunku pracy z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku
- Decyzja ZUS i odcinek pobranej emerytury/renty (lub potwierdzony przez bank wyciąg z rachunku bankowego)
- Zaświadczenie z UGiM o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażone w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni lub nakaz płatniczy
- Decyzja z UGiM o dodatku mieszkaniowym
- Odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem – kopia
- Orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla uprawnionego ucznia
- Zaświadczenie od komornika o alimentach (z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku)
- Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach z pozarolniczej działalności gospodarczej
- Zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły ucznia, słuchacza uprawnionego do stypendium szkolnego
- Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności
- Dowód osobisty Wnioskodawcy i pełnoletniego ucznia do wglądu
- W przypadku gdy ojciec dziecka jest nieznany akt zupełny urodzenia dziecka
- Informacja właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o nie podjęciu tych czynności w szczególności w związku z:
- z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub z brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą – oryginał
- Zaświadczenie z sądu o toczącej się sprawie rozwodowej lub o separację,
- Kopia aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko,
- Zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny przebywającego w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- Przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,
- Dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,
Katalog dokumentów nie jest jednak zamknięty. W razie wątpliwości, Ośrodek Pomocy Społecznej może żądać dodatkowych dokumentów i informacji.
Jeżeli kupują państwo dzieciom w sierpniu br. książki, przybory do szkoły proszę zbierać faktury lub rachunki (nie paragony) na zakupione przez siebie pomoce edukacyjne.
Zapraszamy
Wnioski należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Goleniowie - Dział Świadczeń Rodzinnych - Biuro Obsługi Interesanta (parter - wejście B) ul. Pocztowa 13, od 01 do 15 września br.
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Administrator serwisu | 17-06-2021 10:24 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Joanna Łyszyk | 17-06-2021 |
Ostatnia aktualizacja: | Joanna Łyszyk | 26-03-2025 10:54 |